Da alt annet sviktet, virket Sikringsradioen

Beredskapsansvarlig Espen Bille-Larsen med Sikringsradioen i hånden
Foto: Espen Brække Grønberg / Hol kommune

Da stormen Hans traff Hol kommune, ble både strøm og mobilnett slått ut. Midt i uværet holdt Sikringsradioen stand. For beredskapsansvarlig Espen Bille-Larsen ble det en påminnelse om hvor sårbare vi er – og hvor verdifullt det er å ha alternativ kommunikasjon.

– Da Hans herjet, mistet vi både mobildekning og deler av nødnettet. Likevel kunne vi holde kontakt mellom kriseledelsen, brannvesenet og teknisk personell via Sikringsradioen. Det gjorde en enorm forskjell, forteller Bille-Larsen.

En trygghet i uværet

Sikringsradioen er i dag en fast del av Hol kommunes beredskapssystem, og erfaringene fra Hans gjorde at kommunen følte seg tryggere da stormen Amy rammet tidligere i år.

– Under Amy hadde vi bare økt beredskap, men vi visste at vi hadde Sikringsradioen som sikkerhetsnett. Det gjør oss mindre sårbare når andre kommunikasjonsflater blir slått ut, sier han.

Samarbeid på tvers av kommuner og nødetater

Hol kommune har i løpet av det siste året hatt flere hendelser der innbyggerne ikke har kunnet ringe nødnummer. Kommunen har derfor sørget for at deres fysiske oppmøtesteder ved slike hendelser har sikringsradio tilgjengelig, slik at man kan nå brannvesenet og videreformidle kontakt til nødetatene. I tillegg har brannvesen, legevaktene og teknisk personell i kommunen tilgang til sikringsradio.

– Under Hans ble flere veier sperret av skred, og vi kunne for eksempel ikke sende pasienter til den døgnåpne legevakten i nabokommunen Ål. Pasienter ble i stedet sendt til Geilo legesenter, som da kunne koordinere innsatsen med legevakten på Ål med sikringsradio, forteller Bille-Larsen.

Økt fokus på alternativ kommunikasjon

Hol kommune tester utstyret jevnlig og har også en avtale med politiet om utlån av radioer ved behov.  Bille-Larsen fremhever også at bruk av sikringsradio gjør det enklere med samarbeid på tvers av kommuner og nødetater ved større hendelser.

Dette er et inntrykk Tom Skjølingstad, daglig leder i Sikringsradioen, bekrefter. Han forteller at de opplever et økende fokus på mulighetene sikringsradio gir i beredskapsarbeidet.

– Flere statsforvaltere og kommuner har tatt i bruk sikringsradio og benytter dette jevnlig i beredskapsøvelser. Oftere ekstremvær, økt fokus på sikkerhet og dagens trusselbilde gjør at sikringsradioen står igjen som det eneste som fungerer når alt annet svikter, forteller Skjølingstad.

Du kan lese mer om Sikringsradioen som en del av din beredskapsplan her.

Har du lest disse?

Hvordan bruke sikringsradio?

Her finner du en bruksanvisning for sikringsradio. Denne kan det være veldig greit å ha kjennskap til. Bruksanvisning Sikringsradio